VPN sizi gizler mi?

VPN sizi gizler mi?

VPN kullanan bir çok kullanıcı kendisini görünmez sanıyor. Evet, bu makaleyi okuyanlar içerisinde de gerçekten böyle olduğunu düşünenleriniz vardır eminim.

Fakat durum hiçte öyle değil arkadaşlar. VPN kurarken, kullanırken önce bunun farkında olun. VPN servisleri sizi görünmez kılmaz. İzinizi kaybetmez.

Hele ki, şu bir kaç tıklama ile kurulan veya mobil cihazlarınıza, mobil marketlerden indirerek kurduğunuz VPN servisleri sadece sizi ulaşmak istediğiniz hedefe farklı yollarla götürür. Deyim yerindeyse, arka kapı dolandırır.

Bütün VPN ağlarına bağlandığınız anda, ana ağınızın IP adresi loglanır. Ve o dakikadan sonra attığınız her adım takip edilir.

Peki o zaman ben ne anladım bu VPN’den diyebilirsiniz.

Bu noktada da, VPN’i neden kullandığınızı sorgulamanız gerekiyor.

Eğer, yasal olarak kapatılmış, erişimi engellenmiş bir platforma ulaşmayı hedefliyorsanız, evet VPN sizi farklı lokasyonlar üzerinden hedefinize ulaştırır.

VPN sizi geçici bir süre görünmez kılar. Fakat fark edildiğinizde ilgili birimlerin size ulaşması ütopik değil.

Basitçe anlatmak gerekirse, sizi Türkiye’den değil, dünyanın farklı bir ülkesinden erişim sağlıyor olarak gösterebilir. Böylece yaşadığınız ülkede erişim engeli olan bir platforma erişim sağlayabilirsiniz.

Hayır hedefim bu değil. Ben VPN ile bir sosyal medya hesabı açacağım, önüme gelene sataşacağım, küfür edeceğim veya yasal olmayan platformlarda vakit geçireceğim diyorsanız, bulunamaz değilsiniz.

İllegal bir işlem yaptınız ve bunun VPN ile gerçekleştirildiği keşfedildi. Emniyet kuvvetleri kullandığınız proxy ya da VPN sağlayıcıdan sizin VPN’e bağlandığınız ana ağın IP adresini alırlar.

Sonrası da iplik söküğü gibi gelir.

Bazı VPN sağlayıcıların log tutmadığı ve dolayısıyla yakalanma gibi bir durumun söz konusu olmayacağı gibi bir algı var. Evet VPN sağlayıcı istemediği taktirde bilgilerinizi vermeyebilir. Fakat log tutmaz, verilerinizi sağlamaz gibi bir teori bana günümüz şartlarında aşırı uçuk geliyor.

Temkinli olun derim.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir