E kitapların klasik kitaplara göre avantajları

E kitapların klasik kitaplara göre avantajları

Bu kadar hızlı gelişen teknoloji dünyasının kitap sektörünü de etkilemesi ve klasik kitapların yerini dijital kitaplara bırakması şaşılacak bir durum değil.  Kitap tutkunları için klasik kitaplardan vazgeçmek fikri ilk başta ne kadar zor gelse de, e-kitaba geçtikten sonra bir çok kitap severin fikirleri değişiyor.

Geniş bir klasik kütüphanesi olan biri olarak, yaklaşık 6 aydır olabildiğince e-kitap okuyorum. Size de tavsiyem e-kitaplara ön yargıyla yaklaşmayın. Mutlaka deneyin. Çok daha hızlı kitap bitirdiğinizi ve muhteşem zevk aldığınızı göreceksiniz.

Başlayalım…

Çantanızda yer kaplamaz.

En güzel avantajı bu bence. Tabletiniz, telefonunuz veya e kitap okuyucunuz. Yüzlerce kitabı tek bir cihazda taşıyabilirsiniz.

Doğaya zarar vermez

Kağıt üretimi için her yıl milyonlarca ağaç kesilmek durumunda kalıyor. E-kitaplar ağaç dostudur, üretimleri için ağaçlar kesilmek zorunda değil.

Kaldığınız yeri kaybetme derdi yok

E-kitapların en güzel avantajlarından biri de bu. Nerede kalmıştım derdi yok, kitap ayıracı derdi yok. Kaldığınız sayfayı işaretleyebilirsiniz. Hatta işaretlemeseniz bile her açışınızda kapattığınız sayfa ekrana gelir ve kaldığınız yerden okumaya devam edersiniz.

Burası önemliymiş de ve işaretle

Kitabınızı okurken önemli gördüğünüz yerleri, bir sözü, bir paragrafı, önemli bir bölümü işaretleyebilirsiniz. Böylece bir kitabı bitirdiğinizde en çok sizi etkileyen kısımların bir metni ayrıca elinizde olmuş olur. Bir toplulukta, okumuş olduğunuz konuyla alakalı bir sohbet mi var? Okuyucunuzu çıkartın ve işaretlemiş olduğunuz en vurucu yerleri paylaşın.

Not düşün

Kitabı okurken önemli bir cümleyle karşılaştınız. O sırada aklınıza o konuyla ilgili başka bir yerde okuduğunuz bir detay daha geldi ve o detayı not almanız gerekiyor. Bu mümkün. Aldığınız notları ve açıklamaları bulmak için de sayfa sayfa gezmenize gerek yok. Her kitabın notlar ve işaretler kısımlarından toplu olarak görebilmeniz mümkün.

Sosyal medyada paylaşmak ne kolay

Kitapta karşılaştığınız önemli bir kısmı hızlıca sosyal medyada paylaşabilirsiniz. Paylaşma işlemini metni seçerek yapabileceğiniz gibi, tam sayfa ekran görüntüleri alarak da yapabilirsiniz.

Hangi font stiliyle kaç puntoda okumak isterseniz öyle okuyun

E-kitap okurken tek bir font stiline bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Hangi stilde ve kaç puntoda okumak isterseniz öyle okuyun kitabınızı. Yarısında sıkıldınız mı? Tamam hemen font değiştirin. Gözleriniz mi ağrıdı? Font büyütün.

Konuyu anında internette arayın

Tarihi bir şahsiyetin ismi mi geçti? Veya çok ilgi çekici bir konudan mı bahsediliyor? Hemen başka kaynaklardan detay mı bakmanız gerek? İsmi veya metni seçip anında internette arayabilmeniz mümkün.

Gece başka gündüz başka mod

Ekran modunu gün ışığına göre ayarlayabilir, çok daha rahat bir okuma tadı yakalayabilirsiniz. Işık seviyesini de ayarlamanız mümkün.

Evet, halen klasik kitaptan “asla” vazgeçemem diyenler var mı? 🙂

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir