Bir İstanbul Tavsiyesi: Yoros Kalesi

Bir İstanbul Tavsiyesi: Yoros Kalesi

Haftasonu İstanbul’da nereye giderim diye düşünenler için Yoros Kalesi’ni tavsiye edebilirim.

Beykoz sınırları içerisinde Anadolukavağı sırtlarında yer alan ve Doğu Roma’dan günümüze kadar ayakta kalmış olan bu eserin bulunduğu konum, muhteşem bir manzaraya sahip aynı zamanda.

Her hafta sonu binlerce insanın akınına uğrayan kalenin bulunduğu konumdan İstanbul’un eşsiz güzelliğine dalıp gitmeniz mümkün.

İstanbul’un yeni incisi Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü ve İstanbul’u panoramik olarak seyredebileceğiniz Yoros Kalesi’ni ziyaret ettiğinizde bu tarih kokan şehre bakışınız bir kez daha değişecek.

Doğru Roma Dönemi’nde Bizans tarafından yapılan Yoros Kalesi tarihi boyunca bir çok defa el değiştirmiş. Son olarak Osmanlı yönetimine geçen kale, el değiştirdikçe, tarih üstüne tarih yüklenmiş.

Kalenin bugünkü hali ise içler acısı desem yeridir. Bir önceki sene gittiğimde çok daha fenaydı, fakat bu sene biraz olsun etrafa çekidüzen verilmiş gördüm.

Kalenin bakımsızlığı bir tarafa, ruhsal sıkıntıları olan insanların kale duvarlarına verdiği hasarın haddi hesabı yok.

Bir çok “angut” gelip o tarihi kale duvarlarına adını kazımış. Bu mahluklar için ne desek az.

Kalenin hemen alt kısmında Yoros Cafe diye bir yer mevcut. Sezonunda giderseniz tıklım tıklımdır. Oturacak yer bulmakta zorlanabilirsiniz. Fiyatlarıysa biraz tuzlu. Ben son gittiğimde uğradım. Fakat hizmet kalitesi fazlasıyla vasattı ve bu sebeple çok kalmadım.

Kalenin olduğu alanda aracınızı park edebileceğiniz bir alan mevcut. Ayrıca İETT ile de erişim sağlamanız mümkün.

Anadolu yakasından gelenler için

  • Kadıköy Rıhtım‘dan kalkan 15 numaralı hat ile Beykoz durağında indikten sonra Anadolu Kavağı’na giden tek otobüs olan 15A‘ya aktarma yaparak Yoros Kalesine ulaşabilirsiniz.
  • Üsküdar‘dan 15F numaralı hat ile Beykoz durağında indikten sonra Anadolu Kavağı’na giden tek otobüs olan 15A’ya aktarma yaparak Yoros Kalesine’ne ulaşabilirsiniz.
  • Kartal, Maltepe, Tuzla, Pendik taraflarından geliyorsanız Kadıköy-Kartalmetrosuyla ya da E-5 üzerinden devam edenherhangi bir otobüs ile Göztepe Köprüsü durağında indikten sonra 15BK‘ya binilmelidir. 15BK ile Beykoz durağında indikten sonra Anadolu Kavağına giden tek otobüs olan 15A‘ya aktarma yaparak Yoros Kalesi’ne ulaşabilirsiniz.
  • Ümraniye‘den 9A, , , , 9ÜD, 11V, 11G, 320 numaralı otobüslerden herhangi birine binip Üsküdar Son Durak‘ta indikten sonra 15F numaralı otobüse binerek Beykoz durağına kadar gelmelisiniz. Bu durakta inip Anadolu Kavağına giden tek otobüs olan 15A‘ya aktarma yaparak Yoros Kalesi’ne ulaşabilirsiniz.

Avrupa yakasından gelenler için

  • Büyükçekmece, Beylikdüzü, Avcılar, Küçükçekmece, Bahçelievler, Mecidiyeköy taraflarından geliyorsanız Söğütlüçeşme yönüne giden Metrobüs ile Boğaziçi Köprüsü durağında inip alt geçitten köprünün altından geçince Tünelisimli duraktan 15F numaralı otobüse binip Beykozdurağına kadar gelmelisiniz. Bu durakta inip Anadolu Kavağına giden tek otobüs olan 15A‘ya aktarma yaparak Yoros Kalesi’ne ulaşabilirsiniz.
  • Bakırköy, Zeytinburnu, Sirkeci, Eminönü, Karaköy taraflarından geliyorsanız Marmaray ile Üsküdar durağında indikten sonra 15F numaralı otobüse binerek Beykoz durağına kadar gelmelisiniz. Bu durakta inip Anadolu Kavağı’na giden tek otobüs olan 15A‘ya aktarma yaparak Yoros Kalesi’ne ulaşabilirsiniz.
  • Güngören, Bağcılar, Esenler taraflarından geliyorsanız Kabataş-Bağcılartramvay hattını kullanarak Zeytinburnuistasyonunda inerek Söğütlüçeşmeyönüne giden Metrobüse binip Boğaz Köprüsü durağında inmelisiniz. Alt geçitten köprünün altından geçince Tünel isimli duraktan 15F numaralı otobüse binerek Beykoz durağına kadar gelmelisiniz. Bu durakta inip Anadolu Kavağı‘na giden tek otobüs olan 15A‘ya aktarma yaparak Yoros Kalesi’ne ulaşabilirsiniz.

Bu harika İstanbul manzarasına sahip, buram buram tarih kokan mekanı anlatması benden, ziyaret etmesi sizden.

İyi gezintiler…

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir